Vrijwillige overuren vanaf 1 april 2026 UPDATE

Gepubliceerd op 07/05/2026
Vanaf 1 april 2026 wordt het aantal vrijwillige (bruto-netto) overuren aanzienlijk uitgebreid. Het jaarlijkse contingent stijgt van 120 naar 240 uur. De nieuwe wetgeving die deze hervorming moet verankeren is op dit moment goedgekeurd in de plenaire vergadering van de Kamer maar is nog niet gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad.
Wat verandert er?
Voortaan kan je in alle sectoren tot 360 vrijwillige overuren per jaar inzetten, zonder motief of inhaalrust. Deze uren tellen niet mee voor de interne arbeidsduurlimiet. Voor 240 van deze 360 uren betaal je geen overloon. De relance-uren die je in het eerste kwartaal van 2026 presteerde, tellen mee in dat totaal.
Werk je in de horeca, dan ligt het plafond hoger: daar kan je tot 450 vrijwillige overuren inzetten, waarvan 360 zonder overloon.
Het schriftelijk akkoord van je werknemer blijft voortaan één jaar geldig in plaats van zes maanden. Het wordt daarna automatisch verlengd, tenzij het wordt opgezegd.
Wat met deeltijdse werknemers?
Deeltijdse werknemers kunnen enkel vrijwillige overuren presteren als er sprake is van een tijdelijke werktoename én als ze al minstens drie jaar in een deeltijdse regeling werken.
Werknemers met een loopbaanonderbreking of vermindering van arbeidsprestaties (zoals ouderschapsverlof) kunnen geen vrijwillige overuren meer opnemen.
Bestaande akkoorden blijven tijdelijk geldig
Akkoorden die je vóór 1 april 2026 hebt afgesloten blijven geldig tot hun einddatum, maar vallen daarna onder de nieuwe regels. Akkoorden die je tussen 1 april 2026 en de publicatie van de wet hebt afgesloten voor één jaar, blijven ook geldig en volgen het nieuwe systeem.
Daarna moet je steeds werken met het nieuwe jaarakkoord.
Kort gezegd: je krijgt meer ruimte om vrijwillige overuren in te zetten, maar binnen een duidelijker en uniform kader dat geleidelijk administratief eenvoudiger wordt.
Voor werkgevers die vandaag al nood hebben aan extra inzet van hun medewerkers, is de boodschap duidelijk: wacht niet af en gebruik ons document.



