Sacvings Micheile Henderson So T4 M Zhyh E Unsplash

Gepubliceerd op 25/08/2025


Sectoraal aanvullend pensioen voor bouwbedienden

We hebben het al enkele malen gehad over het SAP Bouwbedienden: het sectoraal aanvullend pensioen voor de bedienden van PC 200 die actief zijn in de bouwsector. De sectorale partners hebben beslist om de arbeidsvoorwaarden van arbeiders en bedienden in de bouwsector gelijk te trekken. Waar arbeiders al langer een sectoraal aanvullend pensioen hadden, genieten ook bedienden hiervan sinds 1 januari 2023.

Hoe werkt het SAP in de bouwsector?

Sinds 1 januari 2023 krijgen de bedienden in de bouwsector ook een sectoraal pensioen. Er wordt een onderscheid gemaakt tussen:

  • Werkgevers die op 1/1/2023 geen eigen aanvullend pensioenplan voor hun bedienden hadden, werden automatisch aangesloten bij het Fonds voor Bestaanszekerheid voor de Aanvullende Pensioenen Bouwbedrijf (FBZP);
  • Werkgevers die op 1/1/2023 wel een eigen aanvullend pensioenplan hadden, konden die automatische aansluiting vermijden op voorwaarde dat hun plan minstens evenwaardig was aan het sectorale plan.


Wat verandert er vanaf 1 januari 2026?

Het aanvullend pensioen voor bouwbedienden wordt omgevormd naar een sociaal SAP. Dit betekent dat:

  • Er een solidariteitsluik bijkomt: ook tijdens gelijkgestelde periodes, zoals ziekte of moederschapsrust, wordt pensioenopbouw verdergezet;
  • De werkgeversbijdrage, die door de RSZ wordt geïnd, stijgt tot 2,23% van het referteloon.


Heb je een eigen aanvullend pensioenplan?

Indien je als werkgever je eigen pensioenplan voor bedienden wil behouden na 1 januari 2026, moet je voor 15 september 2025 opnieuw aantonen dat dit minstens gelijkwaardig is aan het sociaal sectoraal plan.

Concreet betekent dit dat:

  • Je een nieuwe gelijkwaardigheidstoets laat uitvoeren door jouw verzekeraar of makelaar;
  • Je moet aantonen dat jouw pensioenplan voldoet aan de technische gelijkwaardigheidscriteria:
  • Jouw netto werkgeversbijdrage moet minstens gelijk zijn aan de sectorale norm (1,80% van het referteloon bij premievrijstelling, of 1,84% zonder premievrijstelling); én
  • Het aanvullend pensioenkapitaal moet voldoen aan de berekeningsregels voor het aanvullend pensioenkapitaal: op 66 jaar moet dit minstens 16,28 maal het maandloon bedragen, ofwel minimaal 79.348 euro bedragen bij een forfaitair kapitaal.


Wat moet je doen?

Wil je uitgesloten blijven van de automatische aansluiting bij het sectorale SAP, dan moet je uiterlijk op 15 september 2025 de volgende attesten aangetekend opsturen naar Fonds voor Bestaanszekerheid voor de Aanvullende Pensioenen Bouwbedrijf (Constructiv) op het adres Koningsstraat 132/Bus 3 te 1000 Brussel:

  • Een ondertekende werkgeversverklaring; en
  • Een actuarieel attest (volgens het officiële model).

De attesten kan je downloaden via de website van pensiob.be.


Wat als je niets doet?

  • Werkgevers die géén gelijkwaardigheid indienen, worden vanaf 1 januari 2026 automatisch aangesloten bij het sociaal SAP en betalen de bijhorende bijdragen via Constructiv;
  • Heb je vandaag geen eigen aanvullend pensioenplan, dan hoef je niets te ondernemen.

Samenvattend, moet je enkel actie ondernemen vóór 15 september 2025 als je een eigen aanvullend pensioenplan voor jouw bedienden in de bouwsector hebt. Anders word je automatisch aangesloten bij het sociaal sectoraal plan vanaf 1 januari 2026.


ORBISS sociaal secretariaat is er voor jou

Wij adviseren je graag bij het tijdig in orde brengen van alle formaliteiten. Aarzel dus niet om contact op te nemen met jouw dossierbeheerder. Zo ben je zeker dat je niet onnodig dubbel betaalt en dat jouw eigen pensioenplan voldoet aan de nieuwe verplichtingen.

Meer nieuws